A krónikus munkaképtelenség leggyakoribb oka a major depresszió. A jelenleg rendelkezésre álló farmakoterápiás megközelítés a monoaminerg rendszereket célozza. Sajnos a betegek egyharmada nem reagál megfelelően. A több évtizedes stresszkutatás ellenére nem rendelkezünk a depresszióra vonatkozóan egyformán elfogadott, megbízható állatmodellekkel, amelyekkel megoldhatnánk ezeket az érdekes kihívásokat.A Hangulatzavarok Kutatócsoport viselkedési és funkcionális morfológiai kísérleteket végez a major depresszió megbízható modelljeinek kifejlesztésére egereken és patkányokon.A csoport tagjai azt vizsgálják, hogy a major depresszióra vonatkozó három találat koncepció hogyan alkalmazható rágcsálókon. A genetikailag módosított egerek egy öröklött rizikófaktort hordoznak, amely depresszióhoz hasonló fenotípust okoz. A genetikailag hajlamos állatokat a születés után stressznek (pl. anyai depriváció) és felnőttkorban további krónikus stressznek teszik ki. A viselkedési, fizikai és endokrinológiai faktorokat, valamint az agyban bekövetkező (mal)adaptív változásokat, vizsgáljuk, a corticotropin-realeasing hormone, az urocortin 1, a szerotonin és dopamin tartalmú központokban.A csoport patkányokon is vizsgálja a match-mismatch hipotézis érvényességét, és megpróbálja ezt összekapcsolni a depresszió három találat koncepciójával. Alacsony, közepes és magas stresszre érzékeny Wistar patkányok utódait anyai deprivációnak és krónikus stressznek teszik ki a kontrollokkal szemben.A csoport kísérleteket végez a Parkinson-kórral összefüggő depresszió és szorongás neurobiológiai hátterének tisztázására is. A post mortem emberi agy- liquormintákat biokémiai és funkcionális morfológiai eszközökkel vizsgálják. A Parkinson-kór toxikus modelljeit patkánymodellekben vizsgálják ugyanezekkel a módszerekkel, beleértve a viselkedési teszteket is, beleértve a stresszválasz energetikáját is. Itt elsősorban az urocortinerg centrális projekciójú Edinger-Wespthal mag jelentőségét vizsgáljuk a Parkinson-kórban, de más területek részvételét is feltérképezzük.
depresszió, szorongás és állatmodelljeik, Parkinson betegséggel társuló hangulatzavar
NKFIH-FK 124188 Studies on the relationship between parkinsonism-associated mood disorders and the centrally projecting Edinger-Westphal nucleus (2017-2023)
TKP2021-EGA-16 I National Research, Development and Innovation Fund of Hungary TKP2021-EGA " Examination of functioning and diseases of the brain with miltidisciplinary approach." (2021-2025)