A kutatócsoport neurokognitív betegségek preklinikai modelljeinek fejlesztésével foglalkozik négy laboratóriumban: 1. Kisállat magatartás-farmakológiai labor a Szentágothai Kutatóközpontban (SZKK); 2. Elektrofiziológiai labor a Természettudományi Karon (TTK); 3. Nem humán főemlős (NHP) kutató labor a Grastyán Endre Transzlációs Kutatási központban (GTKK);4. Humán pszichofiziológiai labor a Természettudományi Karon (TTK).
Elektrofiziológiai laboratóriumunkban kétféle technikai megközelítéssel vizsgálunk tanulással és memóriával összefüggő neurofiziológiai folyamatokat élő állatokban: egysejt-elvezetéses és in vivo voltammetriás technikákkal. A kísérletek célja, hogy jobban megismerjük egyes, a demenciák gyógyítására fejlesztett gyógyszerjelölt vegyületek közvetlen hatásmechanizmusait az idegsejteken.
A Magatartás-farmakológiai Laboratóriumban rágcsálókon vizsgáljuk a tanulás és a memóriaműködések élettanát és farmakológiáját különböző viselkedési tesztek segítségével. A viselkedési vizsgálatok kíméletes eszközt jelentenek különböző humán neurológiai és pszichiátriai betegségek állatokban történő modellezésére, és kísérleti fázisban lévő terápiák hatékonyságának preklinikai vizsgálatára. Laboratóriumunkban olyan tesztek és modellek beállítására és fejlesztésére törekszünk, melyek nagy transzlációs validitással rendelkeznek, azaz pszichofiziológiai szempontból jól megfeleltethetőek emberi kognitív működésekkel, és nagy valószínűséggel képesek előrejelezni a vizsgált farmakológiai vegyületek hatásosságát emberben.
A nem-humán főemlős (NHP) kutató részlegünk fő missziója a gyógyszerfejlesztés szolgálata idegrendszeri (pszichiátriai) indikációkban, az emberhez közeli főemlősökön való preklinikai magatartásfarmakológiai vizsgálatok végzésével. Ennek során főként ún. transzlációs viselkedési paradigmákat fejlesztünk. Ebben a laborunkban is olyan tesztcsomagok és magatartási modellek beállítására és fejlesztésére törekszünk, amelyek a lehető legnagyobb humán-relevanciával bírnak, azaz élettani és pszichológiai szempontból legjobban megfeleltethetők az emberi kognitív működéseknek, és nagy valószínűséggel képesek előrejelezni a vizsgált farmakonok hatásosságát emberben.
A pszichofiziológiai laborunk kutatási témájának elsődleges célja a magasabb rendű idegi tevékenységek - mint percepció, anticipáció, jutalomértékelés, döntési folyamatok - idegélettani jellegű vizsgálata a pszichofiziológia módszertárával, a kognitív működések neurofiziológiai (EEG) korrelátumainak vizsgálata szomatoszenzoros, auditoros valamint vizuális célinger-felismerés során. Laborunkban több kutatási irány is megjelenik: 1. Technikai megközelítés: EEG, EMG, ECG, magatartásvizsgálatok. Alkalmazott kutatási irány: nem-ionizáló elektromágneses terek hatása a kognitív folyamatokra emberben. 2. Olyan teszt-csomagok fejlesztése, amelyek egyszerű inger-diszkriminációs, valamint arcfelismeréssel kapcsolatos feladatok vizsgálatára. 3. Thermalis nocicepció humán vizsgálata: céljai 1) olyan új, általános érvényű műszeres eljárások kidolgozása és validálása, ami alkalmas az akut és krónikus fájdalomszindróma kísérletes vizsgálatára; 2) későbbi gyógyszeriparban is alkalmazható tesztcsomagok kidolgozása állatkísérletes modellben és emberben.
neurodegeneratív folyamatok, a demenciák, transzlációs vizsgálatok, gyógyszerfejlesztés
2022-2026: National Pharmaceutical Research and Development Laboratory (PharmaLab)
RRF-2.3.1-21-2022-00015 (consortial project, Hernádi I. participant, TNRG: 80 M Ft).
2022-2026: National Laboratory of Translational Neuroscience, RRF-2.3.1-21-2022-00011
(consortial project, Hernádi I. participant, TNRG: 80 M Ft).
2022-2026: 5G expOsure, causaL effects, and rIsk perception through citizen engAgemenT
(GOLIAT): Horizon EU projekt, ID: 101057262 (consortial project, Hernádi I. participant,
TNRG: 199,000 EUR).
2022-2026: Translational studies and neuromodulation of electrophysiological correlates of
vigilance and attention in rats and non-human primates. NKFIH (OTKA) K-143816
(research grant, Hernadi I, principal investigator, 47.9 M Ft).
2020-2023: Establishment of Competence Centres - Research Infrastructure Development
(2019-1.2.1-KK-2019) (Leader: Richter Gedeon Plc., consortial project, participant Hernádi
I,. GETRC infrastructural development: 1.4 MRD HUF).