„Idegrendszeri kórmechanizmusok vizsgálata nagy térerejű MR képalkotással” A csoport a PTE Neurológiai és Idegsebészeti Klinikáinak otthont adó idegtudományi tömbben működik, ahol hazánkban egyedülálló módon, az idegrendszeri betegségek diagnosztikájához szükséges magas színvonalú 1,5 T MR képalkotáson felül, egy másik nagy térerejű 3 T dedikált kutatási célú MR scanner működik az Egyetem és a Pécsi Diagnosztikai Központ (PDK) által létrehozott Idegtudományi Képalkotó Konzorcium kutatási együttműködésében. Az egyetemi multidiszciplináris (fizikus, informatikus, biológus pszichológus, orvos) kutató-team a PDK által biztosított nagy térerejű MR készülékkel képes az emberi agy működését közvetlenül követni, a magasabb rendű és autonóm humán agyi funkciókat lokalizálni, s az agyi működés és szerkezet funkcionális logikáját vizsgálni. A kutatócsoport az emberi agy - állatmodellekben nem tanulmányozható - magasabb rendű működésének alapkutatását is képes elvégezni. A kutatócsoport az idegrendszer betegségei közül azokra a szervi-testi rendellenességekre, valamint szellemi működési zavarok alapkutatására koncentrál, amelyek mögött az agy egyre jobban azonosítható, illetve lokalizálható kórfolyamatait lehet feltárni. A kutatás i.) molekuláris vízcsatornák, az agyi víztartalom és térfogatszabályozás, ii.) a nociceptív és neurogén fájdalom (gyulladás) pathomechanizmus, és iii.) a limbikus affektív-kognitív hálózat alapvető működését és betegségei kórmechanizmusainak feltárását célozza! Az állatkísérletes modelleken nyert eredmények az emberi agyon végzett megfigyelésekkel közvetlenül szembesíthetők. Mindezeket az alapkutatásokat az MR képalkotásban és jelfeldolgozásban informatikai és paradigma fejlesztésekkel kívánja megvalósítani, amelyhez nemzetközi kutatási együttműködést az Integrated Development Environment Application projektben (IDEA, Siemens) 2005 óta való részvétel biztosít, amely Pécset egyedüli hazai központként bekapcsolta a nemzetközi MR alkalmazásfejlesztő együttműködésbe.
Parkinson-kór, agyödéma, epilepszia, neurotrauma, stroke
Grants: Hungarian Brain Research Program 2.0 (2017-2021); Hungarian Scientific Research Fund (OTKA); EFOP 3.6.2-17-2017-00008 N (2017-2019);
Scholarships: Janos Bolyai Research Scholarship of the Hungarian Academy of Sciences; New National Excellence Program of the Ministry of Human Capacities (ÚNKP-17)